Rotasyon Kalıp

Büyük ve karmaşık şekilli plastik parçaları üretmenin en uygun yolu rotasyon yöntemidir ve rotasyon kalıpları maliyeti parça büyüklüğü ve zorluğu dikkate alındığında diğer plastik işleme yöntemlerine göre çok ekonomiktir. Rotasyon kalıplamanın avantajı, farklı parçaları birleştirirken gereken tasarım esnekliğine sahip olmasıdır.

AVANTAJLARI

Mevcut ürünlerinizde veya ürünlerinizin bazı parçalarında maliyet, işçilik, kalite vb. konularda sorunlarınız varsa, ve bu parçalarınızın plastik olarak imal edilmesinde bir sıkıntı yaşanmıyor ise, bu parçalar birer rotasyon ürünü yapılabilir. PMS tasarım ve mühendislik departmanı mevcut ürününüzü rotasyon teknolojisine uygun plastiğe dönüştürebilir ya da ürününüze tamamen yeni bir görünüm kazandırabilir.
Rotasyon kalıplamanın avantajı, farklı parçaları birleştirirken gereken tasarım esnekliğine sahip olmasıdır.
 

KALIP İMALAT YÖNTEMLERİMİZ1-ROTASYON KALIP ÇEŞİTLERİ


A-ALÜMİNYUM PLAKA ROTASYON KALIBI


3D dataları ve CAM programları hazırlanmış kalıp parçalarının imalatı için; uygun boyutlarda alüminyum plakalar temin edilir, bu plakaların iç ve dış yüzeyleri CNC tezgahlarında işlenerek kalıp parçalarına dönüştürülür. Kalıba dönüşen parçaların birbirine montajları ve yüzey hazırlama işlemleri tamamlanarak, kalıp üretimine hazır hale getirilir. Çok hassas ölçüler gerekliyse, pürüzsüz ya da özel formlara sahip kalıp yüzeylerine ihtiyaç duyulduğunda, genelde ince ve küçük parçalarda tercih edilir.

B-ALÜMİNYUM DÖKÜM ROTASYON KALIBI


Hazırlanmış model parçaların imalatı, ahşap ya da köpük malzemelerin CNC tezgahlarında işlenmesi ile başlar. Yüzey işlemleri ile montaj işlemleri tamamlanan prototip model parçalara kabuk alma işlemi de uygulanarak model hazırlama işlemi tamamlanır.
Elinizde yaptırmak istediğiniz ürün numunesi veya benzeri varsa elde edeceğiniz ürün ölçülerinin %4'ü kadar küçük olması sorun değilse bu parça bir takım işlemlerden geçirilerek prototip modele dönüştürülebilir. Hazırlanan modeller, kalıp parçalarını oluşturması için alüminyum döküm yapılır. Bu döküm parçaların yüzeyleri istenen forma getirilip makine bağlantı parçaları, numarator, logo, maça vs parçalar eklenerek kalıp üretime hazır hale getirilir. - Hassas ölçüler gerekliyse, - Pürüzsüz düzgün hatlara sahip kalıp yüzeylerine ihtiyaç duyulursa, - Fazla sayıda kalıp ihtiyacı söz konusuysa bu yöntem tercih edilir.

C-SAC ROTASYON KALIBI


Saç rotasyon kalıplarda işçilik ön plana çıkmaktadır. 2,5 mm ya da 3 mm kalınlıktaki saç levhalara; kesme, bükme, pres, kaynak ya da çeşitli makine, kalıp, aparat yardımı ile şekil verilerek saç kalıp elde edilir.
- Çok büyük boyuttaki parçalar,
- Basit hatların olduğu parçalar söz konusuysa bu yöntem tercih edilir.

2-ŞİŞİRME KALIP İMALATI


Şişirme yöntemiyle yapılan kalıplar kütle kalıpları olduğu için maliyetleri daha yüksektir. Ürününüz boyutları ve ağırlığı şişirme makinemizde üretime uygunsa ve bu üründen çok fazla miktarlarda ihtiyaç var ise şişirme yöntemi tercih edilebilir. Şişirme yönteminde plastiğin eriyik hale geçme süresi kısadır ve kalıplarda hızlı soğutma sistemi bulunur. Bu nedenle bu yöntemde ürün imalat süresi rotasyona göre çok daha kısadır ve günlük üretim miktarı fazladır. Plaka alüminyum ya da diğer metal malzemeleri CNC tezgahlarda işleyerek ya da model ve döküm yöntemi ile yapılabilir.

Aradığınız özellikler yok mu? Özel sipariş vermek için tıklayın!